Saveti roditeljima
Istraživanja su pokazala da je stvaranje predijabetičnih antitela za četiri puta veće ukoliko se nemlečna hrana uvodi ranije od predviđenog perioda, a pet puta ako se uvede kasnije.
Prerano uvođenje izaziva produkciju antitela koja razgrađuju ćelije koje produkuju insulin u gušterači (pankreasu). Kasnije uvođenje nemlečne hrane (nakon navršenih šest meseci) takođe može da preoptereti tek razvijen imuni sistem.
Od ključnog je značaja da tokom prve godine života majčino mleko ili formula budu glavni sastojak dečije ishrane, a da se nemlečna hrana uvodi postepeno počev od navršenih četiri do šest meseci.
Kada se hrana kao dodatak mleku uvede pre nego što je odojče razvojno spremno (nema kontrolu glave, ne može da drži uspravno gornji deo tela uz malu pomoć, nije u stanju da pokaže da li je gladno ili sito pokrećući glavu napred ili okrećući od ponuđene hrane), hranjenje može da izazove frustrirajuću situaciju, kako za bebu, tako i za majku. Pošto je uspostavljanje navika u ishrani uglavnom cilj ranog vežbanja hranjenja, svako forsiranje bebe da jede i pošto se zasitila je nepoželjno.
Povećano konzumiranje hrane bogate ugljenim hidratima sa niskom kalorijskom gustinom (povrće i voće), može da dovede do značajnog smanjenja unosa celokupne energije i nekih neophodnih hranljivih sastojaka, ukoliko ovakva hrana prerano zameni majčino mleko ili formulu. Ovom praksom smanjuje se i unos esencijalnih masnih kiselina jer se 50% energije obezbeđuje iz mleka. Pošto su masne kiseline presudne za razvoj centralnog nervnog sistema u odojačkom periodu, svaka restrikcija je neopravdana.
Prerano uvođenje nemlečne hrane može da podigne kalorijski unos i tako dovede do povećanja telesne težine. Kod dece sklone alergijama rano uvođenje čvrste hrane može izazvati alergiju.
Posebna posledica kasnog uvođenja čvrste hrane je odbojnost prema čvrstoj hrani koja treba da se žvaće. Odlaganje čvrste hrane sa grudvicama može učiniti da deca u kasnijem dobu postanu jako probirljiva u ishrani. U uzrastu od petnaest meseci ona teško uzimaju raznovrsnu hranu i imaju problema da definišu šta vole a šta ne vole da jedu.
Brojna istraživanja pokazuju da majke ne treba da kasne sa uvođenjem čvrste hrane da se ne bi propustila prilika, jer će onda deca težiti da nastave sa pasiranom hranom i posle prvog rođendana.
Sok i voće bogati su vitaminima i mineralima (dve trećine vitamina C dolazi od voća; kalijum (K) u kombinaciji sa natrijumom (Na) učestvuje u kontrakciji i istezanju mišića, obezbeđuje vodenu ravnotežu između ćelija i prenosi nervne impulse fosfatima). Celo voće, međutim, nudi određene prednosti: ono je dobar izvor vlakana što sok nije; ista količina voća ima manje kalorija od odgovarajuće količine soka; mnogi sokovi sadrže 60-70cal u ½ šolje, što je 35-40% više od kalorijske vrednosti iste količine celog voća.
U cilju zdravlja uvek treba servirati 100% voćne sokove (proveriti sastav na etiketi), jer neki sadrže manje od 10% punog soka, pa iako mogu biti obogaćeni vitaminom C, mnogi su siromašni mineralima a bogati šećerom koji izaziva karijes.
Veća količina soka vodi u gojaznost, razvija karijes, dovodi do dijareje i drugih gastrointestinalnih problema, kao što su ekscesno stvaranje gasova, naduvenost i bol u trbuhu.
Opasnost od pesticida, međutim, koji su štetniji za decu nego za odrasle veća je od gubitka vitamina. Mnogi pesticidi ostaju spolja na ljusci, pa ljuštenje značajno smanjuje njihovo prisustvo.
Ne zaboravite da operete svaku voćku pre pripreme, da bi se skinula prljavština i bakterije, pesticidi.
Med se kao i običan šećer sastoji od jednostavnih šećera glikoze i fruktoze, ali u drugačijem odnosu. Zato što sadrži manje fruktoze, lakše se metaboliše i slađi je. Vitamini u medu imaju veću aktivnost nego sintetički. Dat ujutru med obezbeđuje dodatnu energiju uz ceđeni sok i žitarice.
Med se ne preporučuje u ishrani dece do navršrnih godinu dana, zbog retke mogućnosti da sadrži spore bakterije Clostridium botulinum, koja izaziva ozbiljnu bolest kod odojčadi, infan
tilni botulizam. Posle navršenih godinu dana, upotreba meda u ishrani dece je bezbedna.
Glavni hemijski sastojci su flavonoidi, fenoli i razne aromatične komponente. Flavonoidi su dobro poznate biljne komponente koje imaju antibakterijska, antivirusna, antigljivična i protivupalna dejstva. U terapiji i prevenciji koristi se alkoholni rastvor za odrasle i vodeni za decu (doza za decu je dva do pet puta manja nego za odrasle).
Prevelike doze nekih vitamina mogu promeniti brzinu absorpcije, funkciju i metabolizam drugih. Velike doze vitamina E prazne depoe vitamina A, dok prevelika doza cinka može ometati resorpciju vitamina K i gvožđa. Takođe vitaminski saplementi mogu biti u interakciji sa lekovima.
Pre davanja deci treba pažljivo pročitati sastav, jer svi vitamiski preparati nisu isti. Treba izbegavati one koji sadrže soju, mleko, veštačke boje i konzervanse jer mogu izazvati alergiju.
Ima delikatan ukus u kome većina dece uživa. Žumance je nutrijentima bogata hrana koja se u bebinu ishranu uvodi posle 6 meseci. Budite sigurni da dete uživa u tvrdo kuvanom žumancetu, pošto imuni sistem nastavlja da se razvija u ovoj fazi života.
Sirova jaja su najpoznatiji izvor salmonele koja je izazivač teške crevne infekcije, koja se manifestuje temperaturom, bolom u trbuhu, dijarejom. Salmonela se obično nalazi u žumancetu. Kako salmonela ugine na 71 C, potrebno je jaje kuvati dok žumance ne postane tvrdo (od 6 do 7 minuta). Umućeno jaje opasno je za decu, pa stoga treba izbegavati sirovu hranu i piće sa svežim jajima.
U ishranu odojčadi uvode se posle navršenih šest meseci. U jednom obroku može se dati od četiri do šest celih ili dve do tri kašike seckanih šampinjona.
Izmenjene masne kiseline imaju brojne neželjene efekte. One blokiraju normalnu promenu holesterola u jetri i doprinose porastu nivoa holesterola u krvi. Izmenjene masne kiseline smatraju se odgovornim za oštećenje imunog sistema i stvaranje slobodnih radikala.
Biljne masti jesu u prednosti pošto ne sadrže holesterol, ali hidrogenisane su mnogo opasnije po zdravlje nego holesterol iz butera. Zato je uvek bolje u ishrani dece koristiti buter umesto margarina za mazanje i kuvanje. Buter je kompletna hrana i sadrži i nutrijente koji mobilišu masti.
Doručak je neophodan da bi se započeo dan i ispunile školske obaveze. Deca koja doručkuju pažljivija su na času, energičnija i imaju više samopouzdanja. Preskakanje doručka vodi u lošu ishranu i gojaznost.
Doručak je važan jer nadoknađuje glukozu koja je potrebna telu za energiju. Bez doručka, nivo glukoze u krvi pada i telo ne raspolaže energijom. Deca kojoj nedostaje doručak mogu biti gladna, umorna i nesposobna za koncentraciju. Ona su nervozna, razdražljiva i svadljiva, kasne i odsustvuju sa nastave. Tokom vremena ovo može da rezultira slabijim uspehom u školi, nemogućnošću da se usredsrede i vremenom da dovede do lošijeg koeficijenta inteligencije.
Da bismo to prevenirali ponudimo detetu doručak. Ali šta znači kompletan doručak? On sadrži većinu namirnica iz piramide ishrane: žitarice, voće, povrće, meso, mleko i mlečne proizvode. Doručak treba da je jednostavan, da se lako sprema i ukusan, kako bi dete za njega bilo raspoloženo.
Kombinacija pilećeg mesa i povrća u supi važna je u odbrani pluća od virusne infekcije. Pileća supa sa lukom, šargarepom, peršunom i malo soli može zameniti medikamente.
Crni i beli luk su moćne antivirusne materije bitne za redukciju sluzi iz bronhija i nosa. Beli luk takođe sadrži selen, moćni antioksidans koji sa vitaminom E ima uzajamno pomažuće dejstvo. Beli luk sadrži materije koje regulišu protok sluzi kroz bronhije. Peršun sadrži vitamin C.
Podgrejano jelo ne može da uništi sve bakterije koje su se našle na sobnoj temperaturi ili pri nepravilnom čuvanju. Visokoproteinska hrana kao što su jela od mesa podložnija je razvoju opasnih bakterija, pa se preporučuje da se pojede u toku dva dana.
Ostavljanje hrane na sobnoj temperaturi je uvek rizično. Kuvano jelo ne bi trebalo da stoji nikad duže od 2 sata. Bolje je zamrznuti i podgrejati manju količinu, dovoljnu za jedan obrok, a ne podgrevati nikad više od jedanput.